• Witaj na stronie internetowej "Lidera Pojezierza"!
  • Mobilna aplikacja turystyczna "Polskie Trasy"
    Zapraszamy do zwiedzania najciekawszych i uroczych zakątków naszego obszaru
  • Zrealizowałeś projekt w ramach PROW lub PO RiM?
    Prześlij do nas informację na ten temat w celu umieszczenia projektu na Mapie Dobrych Praktyk!

Ankieta dotycząca budowy LSR programu Fundusze dla Rybactwa (FER) na lata 2023-2027, który jest kontynuacją Programu Operacyjnego ,,Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020.


Wypełnij ankietę

Punkt konsultacyjny ws. Budowy Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) na lata 2023-2027 w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa (FER), który jest kontynuacją Programu Operacyjnego ,,Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.


Zobacz więcej

Aktualności - najnowsze informacje

W dniach 16-18 czerwca 2015r. we Wdzydzach Kiszewskich (woj. Pomorskie) odbyło się Ogólnopolskie Sympozjum Lokalnych Grup Działania, na którym nie zabrakło reprezentantek z województwa zachodniopomorskiego, tj. Agnieszka Brodowska – LGD Powiatu Świdwińskiego, Agnieszka Odachowska – Zachodniopomorska Sieć LEADER,

Katarzyna Węgierska oraz Justyna Mariańska – LGD Stowarzyszenie „Lider Pojezierza”. Program spotkania nie tylko inspirował, ale i rozwiewał wszelkie wątpliwości dotyczące nowych strategii. 

Celem sympozjum była wymiana doświadczeń między Lokalnymi Grupami Działania z Polski zapoznanie polskich LGD z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich w nowym okresie programowania.

Pierwszy dzień konferencji składał się z dwugodzinnej sesji obejmującej poniższe zagadnienia:

O „Produktach regionalnych i tradycyjnych w krótkich łańcuchach żywności” mówiła Zofia Winawer z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Wskazała m.in. na konieczność wprowadzenia przepisów dotyczących wytwarzania w gospodarstwach na bazie własnego surowca produktów niezwierzęcych i możliwości ich sprzedaży bezpośredniej, a także ustalenia procedur kontroli żywności produkowanej na małą skalę. 

Kolejna prezentacja dotyczyła tzw. gospodarstw opiekuńczych jako innowacja społeczna 

i szansa na uruchamianie nowej formy działalności gospodarczej na wsi - o tym czym są i jak funkcjonują opowiedział nam Pan Ryszard Kamiński, Zastępca Dyrektora KPODR w Minikowie.

Gospodarstwa opiekuńcze to gospodarstwa rolne, które oferują opiekę dla dzieci i ludzi
z problemami, w tym integracyjnymi, wychowawczymi oraz upośledzeniami. Ich oferta może być skierowana także do seniorów, którzy szukają dla siebie sposobu na zagospodarowanie wolnego czasu, czy to przez kilka dni, czy też kilka godzin dziennie. Od wielu lat system takich gospodarstw rozwija się w Europie, a szczególnie w Holandii.

Działania dotyczące wprowadzenia takiej formy przedsiębiorczości na wsi zostały włączone przez ODR Minikowo do większego projektu „Nowy zawód - nowa szansa”. Dzięki temu na terenie Powiatu Tucholskiego (w Nadolniku u Państwa Galikowskich oraz w Wymysłowie u Joanny Kłodzińskiej) odbyły się warsztaty mające przybliżyć rolnikom sposób funkcjonowania gospodarstw opiekuńczych.

Pan Krzysztof Margol Prezes Nidzickiej Fundacji „Nida” zaprezentował projekty służące włączeniu społecznemu i ekonomii (garncarska wioska, tworzenie firm wśród zagrożonych wykluczeniem społecznym, doświadczenia funduszy pożyczkowych, poręczeniowych oraz stypendialnych).

O swoich doświadczeniach z mikrograntami w budowaniu kapitału  społecznego na obszarach wiejskich opowiedziała Prezeska Towarzystwa Rozwoju Gminy Płużnica Pani Mirosława Tomasik.

17 czerwca przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z reprezentantami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa omówili bieżące informacje na temat LEADER’a 2014-2020, w tym „Wsparcia przygotowawczego, tj.: harmonogram uruchamiania działania, w tym poddziałania „Wsparcie przygotowawcze”; kluczowe elementy wniosku o wsparcie przygotowawcze i załączników; dokumenty potwierdzające obszar LSR na etapie wniosku o wsparcie przygotowawcze; zasady udzielania i rozliczania wsparcia przygotowawczego w formie ryczałtu.

Po sesji wspólnej odbywały się zajęcia w 3 tzw. grupach roboczych, które zastanawiały się nad usprawnieniem wdrażania LEADER oraz nad rolą LGD w osiąganiu szerszych celów na obszarach wiejskich i obszarach zależnych od rybactwa (dwufunduszowe i monofunduszowe strategie).

Pani Katarzyna Jórga zachęcała do zastanowienia się nad sposobem skutecznej współpracy między LGD a Instytucją Zarządzającą oraz Instytucjami Pośredniczącymi na poziomie krajowym 

i regionalnym w oparciu o dotychczasowe doświadczenia.

W podsumowaniu dyskusji, Urszula Budzich-Tabor podkreśliła, że po dziesięciu latach od pierwszych działań przygotowawczych na rzecz podejścia Leader w Polsce, środowisko zaangażowane w Leadera jest nadal aktywne, pełne optymizmu (mimo wielu napotykanych trudności) i gotowe do podejmowania nowych wyzwań, takich jak RLKS. Wskazała na coraz lepszą współpracę i otwartą wymianę poglądów między różnymi podmiotami zaangażowanymi we wdrażanie podejścia Leader (w tym zwłaszcza Lokalnymi Grupami Działania, Instytucją Zarządzającą i Agencją Płatniczą). Podkreśliła konieczność pogłębionej analizy wartości dodanej podejścia Leader oraz doskonalenia sposobów jej pomiaru. To pozwoliłoby skuteczniej przekonywać o tym, że metodę tę warto nadal stosować, także w innych funduszach UE. Pomocne może być w tym pokazywanie konkretnych efektów, dobrych praktyk na poziomie lokalnym, jak również troska o Forum Lokalnych Grup Działania; stosowanie zasad i „ducha” Leadera w praktyce oraz lepsze wykorzystanie sieci współpracy. Warto także już teraz zadbać o to, aby w przyszłym okresie szczegółowe zapisy dotyczące systemu wdrażania nie stanowiły przeszkody w osiągnięciu wartości dodanej podejścia Leader.

Na zakończenie przedstawiciele organizatorów oraz moderatorzy wyrazili podziękowania wszystkim osobom i podmiotom, którzy przyczynili się do sukcesu spotkania.

Poniżej do pobrania znajduje się Poradnik dla LGD w zakresie opracowania LSR 24.06.2015.

 

Tagged Under

Nasi partnerzy

Gmina Barlinek

Gmina Bierzwnik

Gmina Boleszkowice

Gmina Choszczno

Gmina Dębno

Gmina Krzęcin

Gmina Lipiany

Gmina Myślibórz

Powiat Myśliborski

Gmina Pyrzyce

Gmina Nowogródek-Pomorski

Gmina Pełczyce

Powiat Choszczeński

Gmina Przelewice

Gmina Recz

Gmina Trzcińsko-Zdrój


Więcej...


Więcej...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego NEWSLETTERA! Będziesz widział o wszystkich ważnych wydarzeniach pierwszy...


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.