OZE? Ubóstwo energetyczne? Energetyka obywatelska? - pytania bez odpowiedzi?

Drukuj
piątek, 01 kwiecień 2016 Wiktor Różański Kategoria: Odnawialne Źródła Energii Odsłony: 6810

Czym jest energetyka obywatelska?
Każdy z nas na co dzień korzysta z energii – w postaci prądu albo ogrzewając swój dom. Obecnie większość osób pozostaje jednak wyłącznie biernymi konsumentami energii wyprodukowanej przez koncerny energetyczne i przesłanej do ich domu lub miejsca pracy. Dzięki rozwojowi energetyki obywatelskiej może się to zmienić. My – obywatele, samorządy, firmy czy organizacje społeczne, słowem – wszyscy użytkownicy energii, dzięki odpowiednim regulacjom i systemom wsparcia, moglibyśmy brać udział w produkcji energii odnawialnej i jej przesyle, a także efektywnie zarządzać wykorzystywaną przez siebie energią oraz czerpać z tego zyski. Taki udział osób prywatnych, organizacji, instytucji i przedsiębiorstw spoza sektora energetycznego wytwarzaniu i zarządzaniu energią to właśnie energetyka obywatelska.

Odnawialne źródła energii – co to takiego?
Odnawialne źródła energii (OZE) to źródła, których zasoby w przeciwieństwie do źródeł kopalnych (węgiel, gaz ziemny, ropa naftowa) szybko się odnawiają lub są niewyczerpywalne. Odnawialne źródła energii obejmują m.in. energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię wodną, energię geotermalną, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu oraz z biopłynów.

Ubóstwo energetyczne – co to takiego i jaki będzie miał na nie wpływ rozwój energetyki obywatelskiej?
Ubóstwo energetyczne występuje wtedy, gdy bardzo duża część naszych przychodów musi być przeznaczana na rachunki za ogrzewanie i prąd. W skrajnych przypadkach, ubóstwo energetyczne to niemożliwość opłacania tych rachunków, co prowadzić też może do wykluczenia energetycznego. Najprościej można powiedzieć – za raportem „Ubóstwo energetyczne a efektywność energetyczna” – że „ubóstwo energetyczne występuje wtedy, gdy utrzymanie w domu komfortowej temperatury stanowi dla nas problem, nie mamy środków, by opłacić rachunki za ogrzewanie, naprawić niedziałający system grzewczy lub zainstalować nowy; w domu czy mieszkaniu jest ciągle zimno i wilgotno, a my często z tego powodu chorujemy.” Rozwój energetyki obywatelskiej może pomóc w zwalczaniu ubóstwa energetycznego poprzez kierowanie środków na rzecz wsparcia najuboższych rodzin: na termomodernizację i instalacje mikro-OZE.

Na pytania:
Co oznacza efektywność energetyczna?
W jaki sposób rozwój energetyki obywatelskiej wpłynie na ceny energii?
Jak rozwój energetyki obywatelskiej wpłynie na środowisko i zdrowie ludzi?
Jakie korzyści na poziomie regionalnym i lokalnym stwarza rozwój energetyki obywatelskiej?

odpowiemy niebawem!!!

Tagged Under