II konferencja „Zielonej Lokomotywy” pt. „Ekologiczna Kolej Rzeczy z funduszami europejskimi”

Drukuj
piątek, 18 marzec 2016 Wiktor Różański Kategoria: Odnawialne Źródła Energii Odsłony: 7001

W dniu 17 marca 2016 roku odbyła się II konferencja „Zielonej Lokomotywy” pt. „Ekologiczna Kolej Rzeczy z funduszami europejskimi” w Pałacu Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach.

Misją „Zielonej Lokomotywy”  jest inicjowanie i wspieranie działań zorientowanych na wykorzystanie lokalnych zasobów OZE w sposób, który wpłynie na korzyść Społeczności Lokalnych, poprzez tworzenie trwałych miejsc pracy, poprawę stanu środowiska naturalnego, podnoszenie wiedzy o środowisku i rozwoju samorządności mieszkańców.

Celem inicjatywy „Zielona Lokomotywa” jest wypracowanie metod oszczędności energetycznej obiektów użyteczności publicznej, zakładów produkcyjnych, budynków mieszkalnych oraz ograniczenia ubóstwa energetycznego mieszkańców obszarów wiejskich. Efektem tych działań będą  nowe stabilne  miejsca  pracy, rozwijanie istniejących mikro i makro przedsiębiorstw i dywersyfikacja dochodów gospodarstw rolnych oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

W związku z tym, że powyższe działania będą realizować Strategię Województwa Zachodniopomorskiego na spotkaniu nie mogło zabraknąć przedstawiciela Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego Pana Marszałka Jarosława Rzepy, który omówił stanowisko SW, jak i potwierdził, iż powyższe działania mieszczą się w dziale biogospdarka w obszarze inteligentnej specjalizacji i odpowiadają idei zrównoważonego rozwoju. Na spotkaniu nie zabrakło również takich osobistości jak Profesor zw. Prof. dr hab. inż. Sławomir Stankowski - Katedra Agronomii Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, oraz Prof. nadzwyczajny Tomasz Piskier - Katedra Agrobiotechnologii Politechniki Koszalińskiej. Dziękujemy również za przybycie pozostałym uczestnikom konferencji.

Celem konferencji „Ekologiczna Kolej Rzeczy” było wypracowanie wspólnej strategii „pierwszego kroku” - wywołanie popytu na paliwa formowane z biomasy (pelet, agropelet), jak i opracowanie modelu i płaszczyzny współpracy na lokalnym rynku energii opartym na biomasie odpadowej  z wykorzystaniem roślin energetycznych.

Podczas pobytu w Przelewickim Ogrodzie Dendrologicznym wiosna powitała wszystkich uczestników konferencji:

Tagged Under