Aktualności - najnowsze informacje
Gmina Marianowo, Biblioteka Publiczna w Marianowie, Stowarzyszenie „WIR”- Wiejska Inicjatywa Rozwoju oraz Stowarzyszenie „Lider Pojezierza” to organizatorzy wyjazdu studyjnego w dniu 23 marca br. pod hasłem: „Znasz li swój region?” Celem historycznej wyprawy było nie tylko poznanie burzliwych dziejów Pomorza, ale również zapoznanie się z projektami zrealizowanymi w ramach Inicjatywy Leader w latach 2014-2020.
W tym roku mija 900 lat od Chrystianizacji Pomorza. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Pomorza. Pierwszy chrzest Pomorzan odbył się w Pyrzycach w 1124 roku. Upamiętnia to studzienka św. Ottona usytuowana w miejscu, w którym według tradycji biskup św. Otton z Bambergu miał ochrzcić Pyrzyczan. W XIX wieku oprawę architektoniczną miejsca zaprojektował Karl Friedrich Schinkel. Założono wówczas park, wybudowano budynek szkoły dla chłopców tzw. Fundacji Ottońskiej, postawiono popiersie św. Ottona. Po wojnie obiekty te zostały zdewastowane. Obecnie parafia pw. Matki Boskiej Bolesnej w Pyrzycach podjęła się rewitalizacji tego historycznego miejsca.
W parafii św. Ottona, uczestnicy poznali historię kościoła, w którym zrealizowano w ramach wdrażania LSR Stowarzyszenia „WIR” ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 projekt pn. ”Zachowanie dziedzictwa lokalnego poprzez renowację wnętrza kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Pyrzycach”. Celem projektu była przebudowa empory chóralnej na której posadowiono zakupione organy.
Stowarzyszenie „WIR”- Wiejska Inicjatywa Rozwoju i Stowarzyszenie „Lider Pojezierza” zrealizowały projekt współpracy „Marka turystyczna - sieć EKOMUZEA”. W ramach projektu opracowano pakiety turystyczne związane z dziedzictwem historycznym, przyrodniczym i kulturalnym. W pakiet „Szlakiem zakonów” wpisuje się Myślibórz. W średniowieczu były tu zakony templariuszy, krzyżaków, dominikanów, a obecnie działa Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego. Uczestnicy poznali obiekty związane z historią średniowiecznych zakonów i dawnej stolicy Nowej Marchii. Miejscem szczególnym było sanktuarium Jezusa Miłosiernego związane ze św. Faustyną Kowalską i bł. Ks. Michałem Sopoćko.
Ostatnim punktem historycznej wędrówki było miejsce katastrofy samolotu litewskich lotników, którzy zginęli 17 lipca 1933 roku pod Pszczelnikiem koło Myśliborza. Dwóch litewskich bohaterów chciało przelecieć bez międzylądowania trasę z Nowego Jorku do Kowna. Zabrakło im tylko 650 km. W miejscu katastrofy dwa lata później postawiono pomnik. Sprowadzono tu także chatę żmudzką, w której mieści się izba pamięci. Stowarzyszenie „Lider Pojezierza” oraz litewska LGD zrealizowały projekt współpracy pn. „Oni lecą”, w ramach którego m.in. prowadzone były polsko-litewskie warsztaty rzeźbiarskie. W Kownie w punkcie widokowym wyrzeźbiono ławki w kształcie samolotów, a w Pszczelniku postawiono dwie rzeźbione wiaty. Miejsce to odwiedzane jest przez mieszkańców Litwy, a w rocznice katastrofy przybywają delegacje rządowe z Polski i Litwy.
źródło:
Małgorzata Krysiak - Stowarzyszeni ,,WIR" - Wiejska Inicjatywa Rozwoju.