Projekt Ekomuzea, który realizujemy wraz z naszymi partnerami w kraju: LGD Lider Pojezierza, LGD Wiejska Inicjatywa Rozwoju, LGD Zielone Światło oraz LGD Zielona Dolina Odry i Warty oraz partnerem z Rumunii: GAL Tara Gugulaniolor, ma na celu wzajemną promocję turystyczną naszych obszarów.

W dzisiejszych czasach turystyka to jednak coś więcej niż tylko dorobek architektoniczny czy kulturowy. Coraz częściej podróżujemy, aby się edukować, poznawać nowe metody prowadzenia przedsiębiorstw czy gospodarstw rolnych. Uczymy się także nowoczesnego podejścia do turystyki, zarządzania samorządami, współpracy z nimi. W dzisiejszych czasach jak nigdy wcześniej aktualne jest powiedzenie „Podróże kształcą”. W takim też celu w ramach projektu Ekomuzea odbywają się wizyty studyjne. Ostatnia taka wizyta miała miejsce w dniach 16-21 maja. Wraz z polskimi partnerami naszego projektu, a także osobami reprezentującymi poszczególne samorządy i gminy z obszaru działania partnerskich LGD udaliśmy się do Rumunii.

W ramach poznawania wzajemnych obszarów i zgodnie z klasyczną terminologią słowa turystyka zwiedziliśmy miasta: Timisoara, Sybin, Turda. Wszystkie trzy miasta mają niesamowitą historię i są ważnymi ośrodkami historyczno-przemysłowymi. Timosara była pierwszym miastem w Europie i drugim na świecie (po Nowym Jorku), które otrzymało elektryczne oświetlenie uliczne. Sybin już w XIV wieku był ważnym ośrodkiem handlu a w 2007 roku został Europejską Stolicą Kultury. Turda natomiast jest miastem o rozwiniętym przemyśle chemicznym, szklarskim czy elektromaszynowym. Jako atrakcja turystyczna funkcjonuje tu również kopalnia soli, którą mieliśmy okazję zwiedzić.

Poznaliśmy nie tylko klasyczne zabytki, ale również zapoznaliśmy się z nowoczesnym i innowacyjnym rozwiązaniem jakim są maszyny do automatycznego recyklingu firmy ENVIPCO. Obok tematów niezwykle istotnych jak właśnie ekologia i przyspieszenie procesu segregacji odpadów mieliśmy okazję rozmawiać o terenach o wysokich walorach przyrodniczych, wyznaczanych w celu wdrażania i propagowania zasad zrównoważonego rozwoju czyli tzw. biosferach.

Ważnymi zagadnieniami wyjazdu były również prezentacje o obszarach działania w ramach projektu, a także nowe perspektywy rozwoju. Niewątpliwie wróciliśmy z nowymi pomysłami, zaintrygowani przedstawionymi nam technologiami. Wierzymy, że nawiązane kontakty i zdobyta wiedza w przyszłości zaowocują.

Dziękujemy serdecznie współorganizatorom, goszczącym nas partnerom rumuńskim oraz wszystkim, którzy przyłączają się do promocji naszego obszaru.

Foto: LGD ,,Leśna Kraina Górnego Śląska".

Tagged Under

Nasi partnerzy

Gmina Barlinek

Gmina Bierzwnik

Gmina Boleszkowice

Gmina Choszczno

Gmina Dębno

Gmina Krzęcin

Gmina Lipiany

Gmina Myślibórz

Powiat Myśliborski

Gmina Nowogródek-Pomorski

Gmina Pełczyce

Powiat Choszczeński

Gmina Przelewice

Gmina Recz

Gmina Trzcińsko-Zdrój


Więcej...


Więcej...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego NEWSLETTERA! Będziesz widział o wszystkich ważnych wydarzeniach pierwszy...


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.