Jie skrenda

25 czerwca 2018r. dwunastoosobowa grupa młodzieży, rzeźbiarze, ekipa telewizyjna składająca się z dwóch osób, kierowniczka, koordynator projektu, wychowawczyni oraz dwóch kierowców zapakowali się tuż po 6 nad ranem do niebieskiego busa i wyruszyli wspólnie na wyprawę, której celem był ośrodek „Baginio Sadyba” położony na Litwie, w pobliżu Kowna. Cała ta jakże malownicza i uśmiechnięta (mimo wczesnej pory) ekipa wybrała się wspólnie na obóz, zorganizowany w ramach współpracy Lidera Pojezierza z  VVG Kowno, w ramach projektu zatytułowanego „Jie skrenda”, co w luźnym tłumaczeniu oznacza „Oni lecą”. Projekt poświęcony został litewskim lotnikom, Stasysowi Girenasowi i Stepasowi Dariusowi, a w zasadzie temu, czy ich historia nadal żywa jest wśród narodów polskich i litewskich.  Stasys Girenas i Stepas Darius 15 lipca 1933r. podjęli próbę przelotu bez międzylądowania z  Nowego Jorku do Kowna i niestety zginęli w Pszczelniku niedaleko Myśliborza.

Odsłony: 3788

Prace nad budową nowej infrastruktury turystycznej przy pomniku Lotników Litewskich w Pszczelniku "idą pełną parą". Wiaty 

LGD Stowarzyszenie „Lider Pojezierza” wykonuje już infrastrukturę turystyczno-kulturalną przy pomniku lotników litewskich S. Dariaus i S. Girėno w Pszczelniku. W miejscu istniejących starych wiat, które zostały już usunięte powstają nowe.

Odsłony: 4797

W projekcie bierze udział 3 lokalne grupy działania dwie z Litwy i jedna z Polski. Pierwszym partnerem jest LGD Stowarzyszenie „Lider Pojezierza”, które utworzy infrastrukturę turystyczno-kulturalną przy pomniku lotników litewskich S. Dariaus i S. Girėno w Pszczelniku. W miejscu istniejących starych wiat, które zostaną usunięte powstaną nowe. Zgodnie z przedstawionymi i załączonymi do wniosku, schematami i rysunkami. Infrastruktura będzie pełniła funkcję również rekreacyjno – turystyczną przeznaczoną głównie dla turystów i mieszkańców, którzy korzystając z tras turystycznych (rowerowych i pieszych) przechodzących obok pomnika będą mogli na powstałej infrastrukturze odpocząć, zobaczyć zabytek oraz zapoznać się z historią i kulturą tego miejsca.

Odsłony: 3998

Warsztaty rzeźbiarskie, nowa infrastruktura turystyczno-rekreacyjna, film promujący lotników litewskich jako przykład postawy patriotycznej dla młodego pokolenia. Udział młodzieży polskiej i litewskiej w obchodach rocznicowych to działania mające na celu upamiętnienie bohaterskiego czynu dwóch litewskich pilotów, ku czci dla których stoi pomnik w Pszczelniku.

Odsłony: 3842

Nasi partnerzy

Gmina Barlinek

Gmina Bierzwnik

Gmina Boleszkowice

Gmina Choszczno

Gmina Dębno

Gmina Krzęcin

Gmina Lipiany

Gmina Myślibórz

Powiat Myśliborski

Gmina Pyrzyce

Gmina Nowogródek-Pomorski

Gmina Pełczyce

Powiat Choszczeński

Gmina Przelewice

Gmina Recz

Gmina Trzcińsko-Zdrój


Więcej...


Więcej...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego NEWSLETTERA! Będziesz widział o wszystkich ważnych wydarzeniach pierwszy...


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.